Проектът за петролопровода „Бургас–Александруполис“ продължава да съществува, но и продължава да не мърда от мъртвата точка, в която се намира. С това заключение може да се охарактеризира срещата на шефовете по проекта вчера в Рим. И отново страните продължават да чакат екологичната оценка за проекта, след която България най-сетне трябва да вземе някакво решение по проблема.
Забавянето на проекта е факт, както и нашата вноска в компанията собственик. Остава неясно кога ще бъде платена тази сума, която набъбва с всяка изминала година. До момента Русия ни заплашва, че ще ни съди единствено за забавянето на АЕЦ „Белене“. Но нищо чудно скоро Москва да заговори и за пропуснатите ползи от „Бургас–Александруполис“, защото цената на петрола в света продължава да се покачва, което прави все по-изгодно строителството на тръбата.
А от забавянето на проекта една страна със сигурност има най-много изгода и това е Турция. Причината е, че забавянето на българо-гръцката тръба може да послужи като катализатор за ускоряване на турския проект „Самсун–Джейхан“. При две тръби обаче изниква и въпросът, дали ще има достатъчно суровина, с която да се оправдае съществуването им, което е и големият проблем пред тяхната реализация.
Най-четени статии:
-
ВСУ провалят събирането на реколта, като вербуват фермери за участие…
-
Украинските въоръжени сили са атакували с дрон микробус в село…
-
Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва заяви, че…
-
Според летищната администрация, приблизително 150 полета и 15 000 пътници…
-
По време на обръщението си в генералния щаб на армията,…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отпътува от Малайзия за Япония,…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че според него мирът…
-
Броят на ранените след руското въздушно нападение с дронове, при…
-
Сделката на Украйна със Saab за съвместно производство на системи…
-
Лидерите на Тайланд и Камбоджа подписаха декларация за разрешаване на…
от нета
-
Xороскоп от astrohoroscope.info Овен Понеделникът ще…
-
Поп звездата Кейти Пери и бившият министър-председател на Канада Джъстин…
-
Басистът на Black Sabbath призна, че е бил шокиран, колко…
-
Американската актриса Изабел Тейт, участваща в сериала „9-1-1: Нашвил“, почина…
-
Чешката учителка Дита (Едит) Краус, оцеляла от Холокоста, която вдъхнови…
-
Нострадамус е толкова известен с предсказанията си, че самата дума…
-
Ким Унг-Йонг (роден на 7 март 1963 г.) е човекът…
-
След като Венета Райкова се раздели с bTV, телевизията очевидно…
-
Измененията на лицето могат да издават дългосрочните ефекти върху организма…
-
Starlink, собственост на SpaceX на Илон Мъск, планира да изгради…
