Категорично не приемаме тезата, че ако България и Румъния не разрешат проблема с ромската интеграция, това може да доведе до по-късното им приемане в Шенген. Това каза секретарят на ИБ на НС на БСП по международна дейност Деница Златева. Според нея това „усещане“ се нагнетявало през последните няколко дни. Изявлението на Златева бе провокирано от изказване на френския секретар по европейска политика Пиер Льолуш, който призова България и Румъния да интегрират ромите си, и наблегна на това, че западът изнася на изток пари, а от изток на запад изнасят малцинства.
„България и Румъния трябва ясно да отстояват влизането си в Шенгенското пространство според плана, който вече е изработен“, каза Златева.
Тя допълни, че по време на парламентарния контрол БСП ще поиска обяснение от министъра на външните работи по този въпрос, а ако е необходимо – и от вътрешния министър.
От БСП призоваха още за засилен контрол върху усвояването на средства по различните ромски програми, които според левицата „са монополизирани от няколко неправителствени организации“. Експертът на социалистите по етнически въпроси Мирослав Попов даде пример, че само за последните 3 години у нас са отчетени 115 програми, свързани с ромското образование, но въпреки това почти 80% от ромчетата, завършили 8-и клас, отпадат от училище.
Най-четени статии:
-
Президентът на Русия, върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Руската…
-
Въоръжени брадати мъже, подобни на хуситите, повалят на колене Железния…
-
През 2025 г. Парадът на победата на Червения площад в…
-
В парада ще участват около 10 000 военнослужещи, включително войници…
-
СССР изигра решаваща роля в победата над нацизма. Това каза…
-
Вицепрезидентът Дж. Д. Ванс каза, че позицията на САЩ е,…
-
Френският генерал Дьо Гол още през 1959 г. е подозирал,…
-
Точно 150 години след първия си кардинал САЩ вече имат…
-
Властите на ФРГ не са забравили Великата победа на съветския…
-
Пред очите ни се разгърна ситуация, която е напълно немислима…
от нета
-
Индустрията на спортните залози в България и по света се…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Днес Ви…
-
Сайтът FetishFinder анализира данните от Google Keyword Planner, за да…
-
Уникално вземане на булка в Пазарджик. За да грабне момата,…
-
Смоуки Робинсън – емблематичен певец, автор на песни и една…
-
Близки и приятели на 16-годишния Виктор от Нова Загора отправиха…
-
Лъв Четиринадесети изнесе първата си реч от балкона на базиликата…
-
"Нито един мъж не ми е привлякъл вниманието. Затова съм…
-
Нов скандал в попфолка се заформя между Алисия и Галин. Изпълнителката сподели, че…
-
Популярната американска моделка Брукс Нейдър бе уловена от папараци в разголена визия.…