Българското национално радио представя новата самостоятелна изложба „Благовещение" на художничката Ралица Денчева, която се открива навръх светлия християнски празник.
Авторката представя маслена живопис и рисунки, посветени на красивия пролетен празник и на неговия дълбок символичен смисъл.
„Смятам, че темата за Благовещение е актуална днес", споделя художничката и допълва: „Това е празник, който почита жената майка и хляба. Жената майка като природата, плодородната почва, като земята, като вместилището и обиталището. Тя е и всичко онова, което приема, обгрижва нещата с любов, с търпение, с милосърдие. И хлябът като символ на словото, на Божественото начало, на Благата вест, на Божественото семе, което е заложено във всеки човек".
Изложбата „Благовещение" предлага възможност на зрителите да почувстваме тайнството на празника Благовещение и да погледнем света около себе си през очите на красотата, хармонията и любовта. Тя е покана да спрем за миг в забързаното си ежедневие и да обърнем поглед към духовните светове, които се крият в самите нас.
За Ралица Денчева Благовещението е тайнство, което се извършва във всеки един от нас: „И тия две неща, човешкото и Божественото, съединявайки се в един мистичен брак, представят двете страни на нашата изначална, дълбока същност. Когато човек осъзнае, че носи в себе си Божественото и човешкото, и ги съедини, тогава той попада в едно състояние на хармония и на баланс, на пълно щастие и на покой. Дева Мария, съединявайки се с Духа на Любовта в себе си, с истинското си Божествено Аз, роди Бог, който е Любов. Така и всеки човек, когато се съедини с Любовта и пребивава в нея с пълно съзнание за това, няма как неговите мисли, чувства и дела да не са Любов. А когато създаваш Любов, ти си щастлив."
Водещо начало във философията на творчеството на Ралица Денчева е триединството на Любовта, Красотата и Живота. „За мене всички религии са като реки, които се вливат в един океан – океана на любовта. За мене не може една истинска вяра да не съединява и да не води към живот и към любов. Всичко, което разделя пък, води към омраза и смърт. И затова аз избрах като своя религия любовта, красотата и живота – това триединство. То е много свято за мене, защото то има силата да променя нещата: от грозно в красиво, от зло в добро, от човешко в Божествено."
Ралица Денчева е родена през 1970 г. в гр. Русе и е възпитаник на Факултета по Изобразителни Изкуства към Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий". Има над 30 самостоятелни изложби в България, Унгария, Канада и Франция. Нейни творби са притежание на ценители от България, Германия, САЩ, Унгария, Франция, Русия, Швеция, Турция, Испания, Канада и Япония. Илюстрирала е стихосбирки на поети като П. Яворов, П. П. Славейков, Д. Дебелянов, Е. Евтимов, както и на съпруга си Руси Станиславов.
Експозицията ще остане в БНР до 24 април.
Най-четени статии:
-
Украинската Върховна рада прие закон, позволяващ мобилизация и на лица…
-
Западните страни представиха на Техеран нови изисквания относно ядрената сделка.…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи остри думи към съпартийците…
-
Еврокомисията обяви, че е договорила дългосрочно търговско споразумение с Украйна.…
-
Израелската дясна консервативна религиозна партия „Шас“ оттегли министрите си от…
-
Европейската комисия планира да отпусне 100 млрд. евро за Украйна…
-
Германският канцлер Фридрих Мерц ще подпише двустранно споразумение за приятелство…
-
Президентът на Украйна Володимир Зеленски обяви, че разчита новото правителство…
-
Кремъл рециклира отдавнашни информационни наративи, включително ядрени заплахи, като част…
-
Украйна трябва да се съгласи на мир при условията на…
от нета
-
Софийската районна прокуратура повдигна обвинения на мъж и жена, замесени…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Илюзионистът, който обучава Брад Пит на трикове с карти за…
-
Англичанин призна, че съжалява, че е имал голям брой сексуални…
-
Дъщерята на британския актьор Джуд Лоу, Айрис Лоу, сподели разголена…
-
100-годишна американка сподели пред USA Today за успешните си занимания…
-
Двигателят на самолет на Sun Country Airlines се е запалил…
-
В Гренландия гигантски айсберг заплашва да унищожи едно от местните…
-
Глутница от 17 кучета нападна и уби жена в руската…
-
Френските власти започнаха криминално разследване, след като 6-годишно дете вероятно…