Да бъде предложена препоръчителна квота за излъчване на българска музика в обществените електронни медии, които се финансират и издържат от българския данъкоплатец – БНР и БНТ. Тази идея лансираха известни български музиканти и изпълнители – членове на „Музикаутор", по време на срещата си с министъра на културата д-р Петър Стоянович, провела се днес, 25 април, в заседателната зала на Министерството на културата.
Кирил Маричков, Виктория Терзийска, Стоян Михалев и Васил Гюров /и четиримата – членове на Управителния съвет на „Музикаутор"/, изразиха огорчението си от факта, че в родния ни радио- и тв ефир през последните години почти не звучи българска музика, или ако я има понякога, то тя е пренебрежимо малко като процент спрямо потока от англоезични песни и хитове, а това демотивира нашите музиканти и творци и ги прави неконкурентоспособни на пазара, нанася сериозни вреди и на музикалната ни индустрия. Присъстващите на срещата музиканти предложиха да бъде ползван и ценния опит на държави като Франция, Канада и Австрия, където електронните медии предлагат на зрителите и слушателите си достатъчно голям процент музикални изпълнения на свои, местни творци и изпълнители, с което се насърчава и поощрява културното многообразие.
По време на срещата музикантите запознаха министър Петър Стоянович и с предложенията си за промени в редица текстове на Закона за авторското право и сродните му права, целта на които е по- справедливо възнаграждение за труда на авторите и по-добра защита на авторските права върху музикални произведения. Тяхното желание е поправките в закона да доведат и до значително нарастване на концертите, които се провеждат с уредени авторски права. В тази връзка е необходимо да бъде повишена ангажираността и на кметовете на общините за спазване на авторските права, изтъкнаха още те.
Срещата в заседателната зала на Министерство на културата, на която присъства и заместник-министърът на културата Васил Василев, премина в конструктивен дух и разбирателство. Министър Стоянович подчерта, че експертите в МК и самият той ще се запознаят много внимателно и отговорно с всички предложения и идеи за поправки в Закона за авторското право. Той покани представителите на гилдията и на „Музикаутор" на нова работна среща в МК, която ще се проведе след около две седмици, за да се набележат и бъдещи конкретни стъпки, които трябва да се извървят, за да се стигне до промяна в закона. Министърът на културата д-р Петър Стоянович и зам.-министър Васил Василев увериха присъстващите, че ще направят всичко възможно и необходимо, за да се формира една нормална среда, в която българските творци и музиканти да могат да се реализират и да творят, като получават и полагащото им се възнаграждение за труда си.
„Трудът на българските творци трябва да бъде заплащан, всички те имат пълното право да получават справедливо възнаграждение за него, това е нещо съвсем естествено и не подлежи на дискусии. Ние, като Министерство, сме длъжни да защитим нашите творци, за да имаме и култура!", обобщи в заключение заместник-министър Васил Василев.
В хода на разговора изпълнителният директор на „Музикаутор" Иван Димитров поздрави Министерството на културата за добрата му работата през изминалата година по отношение на последните промени в Закона за авторското право и сродните му права. Той изтъкна, че желанието на „Музикаутор" е в България да се създаде оптимален механизъм за защита на авторските права, съобразен с работещи европейски практики.
Най-четени статии:
-
Полша не възнамерява и не планира в бъдеще да изпраща…
-
Австралийският гражданин Кейлъб Лист, който се е сражавал на страната…
-
Социалистическата партия на албанския премиер Еди Рама е спечелила над…
-
Градовете в Сирия се изпълниха с празнуващи късно снощи, след…
-
Еманюел Макрон е готов да се обади на руския президент…
-
Русия няма да признае "нелегитимното" решение на Съвета на Международната…
-
Москва нападна Макарон за исканото 30-дневното примирие в Украйна, предложи му "да си носи салфетка"Председателят на комисията по международни въпроси на Държавната дума и…
-
Пентагонът смята, че е възможна пряка конфронтация между САЩ и…
-
Техеран предлага създаването на консорциум от страни от Близкия изток…
-
На 14 май 1948 г. Израел се обявява за независима…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят Ви…
-
Истината е, че не получаваме достатъчно информация за това как…
-
Със златно 18-каратово колие се изфука дъщерята на Румен Радев…
-
Украинската инфлуенсърка Алена Омович отново разпали социалните мрежи с нова…
-
Ново проучване на френски учени установи кои са плодовете и…
-
Глория се е разделила с младото си гадже Добромир, мълви…
-
Акция на столични ченгета в благоевградския квартал "Еленово" приключи с…
-
55-годишната българка, заподозряна от гръцката полиция във връзка със смъртта…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Сутринта Ви настройва…
-
Да бъдеш родител е едно от най-великите приключения в живота.…