NBC News гърми с новина за Уиткоф и какво ще получи скоро Путин от САЩ, Европа и Украйна

NBC News гърми с новина за Уиткоф и какво ще получи скоро Путин от САЩ, Европа и Украйна
  • Written by:  classa***
  • Date:  
    11.05.2025
  • Share:

През последните няколко дни преговарящите от Съединените щати, Европа и Украйна се споразумяха за „списък с условия“ от 22 точки за примирие с Русия.

 

 

Очаква се той да бъде представен в близко бъдеще на руския президент Владимир Путин от специалният пратеник на Вашингтон Стив Уиткоф, съобщава NBC News, позовавайки се на американски и двама западни служители, запознати с дискусиите.

Отбелязва се, че „списъкът с условия“, по-специално, включва клауза, забраняваща на Украйна да се присъедини към НАТО, както и че САЩ няма да подкрепят членството на Киев в Алианса.

Страните са се споразумели и за 30-дневно прекратяване на огъня.

„Ако Путин иска изход, ето го“, казва служител за „списъка с условия“ по време на разговор с журналисти.

Европейски служител коментира пред медията, че оценките на разузнаването показват, че Путин остава ангажиран с максималистичните цели във войната срещу Украйна. Той уверява, че руският президент не е заинтересован от постигане на споразумение чрез преговори.

Зеленски и европейските лидери проведоха разговор с Тръмп - какво е известно

По-рано украинският външен министър  Андрий Сибига съобщи, че европейските лидери, заедно с президента Володимир Зеленски, са провели телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп относно усилията за мир. 

Той отбеляза, че Украйна и всички съюзници са готови за пълно безусловно прекратяване на огъня по сушата, въздуха и морето за поне 30 дни, считано от понеделник, 12 май.

Сибига увери, че ако Русия се съгласи и бъде осигурено ефективно наблюдение, дългосрочното прекратяване на огъня и мерките за изграждане на доверие биха могли да проправят пътя за мирни преговори.

 

Станете почитател на Класа