Украинските отбранителни сили разширяват възможностите си за поразяване на вражески самолети, включително извън границите на активния фронт. Руските летателни апарати вече са уязвими на разстояние до 180 километра от бойната линия, предупреждава авиационният експерт Анатолий Храпчински в ефира на Радио НВ.
Какво е унищожило Су-35 в Курска област?
На 7 юни 2025 г. украинските военновъздушни сили съобщиха за свален руски изтребител Су-35 в Курска област. Според експерта Богдан Долинце, причината може да е ракета "въздух-въздух", изстреляна от украински изтребител, или ракета "земя-въздух" от система като Patriot, NASAMS или SAMP/T.
Link-16 и новото равнище на координация
Храпчински отбелязва, че Украйна вече използва мрежовата тактическа система Link-16, която позволява обмен на данни между самолети, наземни радари и системи за ПВО. Това би позволило прехвата на вражески цели с ракети AIM-120D от голям обсег, изстрелвани дори от F-16, без да е необходимо ракетната система сама да открива целта.
Мълчание и тактическа изненада
„По-добре да не разкриваме всички детайли – нека руската авиация не знае откъде да очаква удара“, добавя Храпчински. Той подчертава, че Украйна вече разполага с достатъчно технологии и напредва бързо в използването на интегрирани тактики.
„Русия трябва да е наясно, че вече не може да навлиза безнаказано на 150–180 км от фронтовата линия“, заключава експертът.