При спокойна обстановка започна изборният ден в Габрово
Изборният ден в Община Габрово започна нормално, няма регистрирани тежки престъпления или груби нарушения на обществения ред, съобщиха от пресцентъра на МВР.
150 полицейски служители са ангажирани с обезпечаването на обществения ред по време на частичните избори за кмет на община Габрово. Приоритет в работата на полицията ще бъде контролът по стриктното спазване на изборното законодателство и недопускането на случаи на купуване на гласове. При получаване на сигнали за подобни нарушения, незабавно ще бъде уведомявана прокуратурата, под чието ръководство ще се предприемат и извършват всички действия по проверка и изясняване на постъпилата информация.
Полицейските служители ще следят строго за недопускане в местата за гласуване на лица, които носят оръжие и предмети, опасни за живота и здравето на хората, както и на лица в явно нетрезво състояние. Няма да бъде допускано и внасянето на обемисти пакети и багаж. Звеното “Български документи за самоличност” ще работи на пълен работен ден /до 18 ч./ с цел осигуряване на възможност гражданите с изгубени, откраднати, повредени или унищожени лични документи, както и тези, чиито заявления за издаване на лична карта са в процес на обработка, да упражнят правото си на глас. На тези граждани ще бъдат издавани временни удостоверения с валидност до приключването на изборния ден и служещи само пред секционната избирателна комисия.
Документите ще се издават след подаване и регистриране на заявление за издаване на лична карта по постоянен адрес на заявителя /удостоверения за обявен постоянен и настоящ адрес се издават от общинската администрация/.
От група “БДС” припомнят, че личните карти, чиито срок е изтекъл през тази година, са с удължена валидност от шест месеца и могат да бъдат използвани пред избирателните комисии. /БГНЕС /www.bgnes.com