Макрон: Европейците трябва да спрат да са „наивни“, ЕС трябва да е независим от САЩ

Президентът на Франция Еманюел Макрон смята, че европейците трябва да спрат да бъдат „наивни", а Европейският съюз (ЕС) трябва да бъде независим от САЩ, както заяви той по време на пресконференция, проведена в Париж.


„Европейците трябва да спрат да бъдат наивни", каза президентът. „Съединените щати са голям исторически приятел и съюзник по отношение на ценностите, но в продължение на 10 години се фокусират върху себе си и имат стратегически интереси, които са преориентирани към Китай и Тихия океан", добави той.


Тези изявления бяха направени след подписването с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис на договор, по който Париж ще достави три фрегати Belharra на Атина. Макрон смята, че това споразумение представлява „смела първа стъпка към европейската стратегическа автономия, която се застъпва за това ЕС да стане световен участник във военните въпроси, независим от подкрепата САЩ".


Според френския президент договорът е в рамките на по-задълбочено стратегическо партньорство между двете нации за защита на споделените интереси в Средиземноморието и укрепване на суверенитета на двете страни.


От своя страна Мицотакис разкри, че неотдавнашното споразумение включва опцията за придобиване на четвърта фрегата от този тип. Той също така посочи, че Атина се стреми да насърчава отбранителен съюз за укрепване на въоръжените сили.


В началото на септември Гърция обяви придобиването на шест изтребителя Rafale на фона на напрежението със съседна Турция, след като миналата година изпълни поръчка за 18 такива изтребители на стойност почти 3 милиарда долара.


Новината идва, след като Франция и Военноморската група внезапно загубиха договора за производство на 12 подводници за Австралия, след създаването заедно със САЩ и Великобритания на алианса AUKUS, което предизвика дипломатическа криза с Франция.


Макрон каза, че австралийската криза няма да промени стратегията на Франция в Индо-Тихоокеанския регион. "Имаме милион съграждани, живеещи в този регион, и повече от 8000 войници, разположени там", каза президентът, имайки предвид присъствието на Франция в няколко отвъдморски територии в района.

Станете почитател на Класа