На 1 януари 2011 г. бе тържественото откриване на легендарното рали „Дакар“ на територията на Аржентина и Чили. Преди началото на състезанието трикратният носител на титлата в Световния рали шампионат и миналогодишен победител в надпреварата Карлос Сайнц („Фолксваген“) отново е фаворит за победата, като самият той заяви, че се чувства много по-уверен в себе си.
"След като веднъж си спечелил това рали, вече е далеч по-лесно. Чувствам се много по-спокоен и целта ми е отново да спечеля. Ще следвам същата стратегия и ще бъда отново предпазлив. Да видим дали късметът ще е на наша страна. Конкурентите ни отново са много силни и задачата ни ще бъде много трудна", коментира Сайнц.
Рали „Дакар“ е надпревара, която се провежда всяка година на офроуд настилки. Състезанието през последните две години се провежда на териториите на Аржентина и Чили, но е известно заради легендарния курс Париж - Дакар. През 2008 г. заради терористични заплахи в Мавритания организаторите пренесоха събитието в Южна Америка, но оставиха легендарното му име. Така за първи път състезанието се пренесе на територия извън Европа и Африка. То иначе е отворено както за професионални пилоти, така и за аматьори, като вторите обикновено успяват да покрият не повече от 80% от общата дистанция. Надпреварата е известна заради изключителното изпитание, на което подлага пилотите и техните машини. Участие вземат състезатели с коли, мотори и камиони. Те се състезават върху различни настилки, като короната на състезанието са етапите в пустинята - преди Сахара, сега Атакама. Отсечките са различни по дължина и степен на трудност, като дистанцията им варира и някои от тях стигат до 900 километра. Самото състезание се провежда в продължение на 15 дни в началото на всяка година.
Кратка история
Идеята за състезанието се заражда през 1978 г., след като състезателят Тиери Сабин се загубва в пустинята и решава, че тя би предоставила отлични условия за провеждане на рали състезание. Първоначално то се провежда от френската столица Париж до тази на Сенегал - Дакар, като по средата се прави преход през Средиземноморието. По политически и други обстоятелства, включвайки позициите на държавата, от която тръгва надпреварата, дистанцията се променя няколко пъти през годините. Крайна дестинация винаги е била столицата Дакар, като само четири пъти между 1979 и 2008 г. финалът е бил даван в друг град. Състезанието тръгва от Париж до 1995 г. През 1994 г. надпреварата започва и свършва в Париж, но по препоръка на кмета финалът е преместен от Шамп-Елизе в Евро Дисни.
Българското участие
Българите Петър Ценков и Тодор Христов ще се състезават с четириколката ATV Can-Am Renegade 800 на легендарното пустинно състезание. Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков подари на заминаване компаси на двамата български ATV пилоти. За първи път в историята на най-престижната рали надпревара ще се включат български пилоти с ATV. Подготовката и участието на българския отбор в състезанието е под егидата на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков.
Най-четени статии:
-
Специалните части на Южната група войски превзеха важен украински опорен…
-
Русия е решена сериозно да търси начини за постигане на…
-
Британският вестник The Times нарича позицията на Путин „завоалиран ултиматум“.…
-
Бившият украински дипломат Сергей Александров е задържан в Унгария. Това съобщи известният журналист…
-
Израелската армия призова да бъдат евакуирани "незабавно" три пристанища в…
-
До края на деня Русия трябва да се съгласи с…
-
Украинският президент Володимир Зеленски е запознал папа Лъв XIV с…
-
Русия е изстреляла тази нощ над 100 дрона срещу Украйна,…
-
Украинският президент Володимир Зеленски покани президента на Русия Владимир Путин…
-
"Хамас" предаде днес на Международния комитет на Червения кръст израелско-американския…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Уaнг Hинг, глaвният изпълнитeлeн диpeĸтop нa ĸитaйcĸaтa ĸoмпaния Рор Маrt,…
-
„Жената е силният пол в момента в света. Това е…
-
Почитателите на духовните практики са забелязали, че скоростта на изпълнение…
-
Ограничаването на кислорода за по-дълъг период може да доведе до…
-
Едва когато британец се бе свил в агония на пода…
-
Жена, пътуваща сама, остана ужасена, след като откри източника на…
-
Тежка катастрофа с жертва на пътя Асеновград-Кърджали. Сигналът е получен…
-
Община Враца организира тържествена церемония и концерт за зрелостниците си. Церемонията…
-
Eкшън с маскирани се е разиграл преди дни в центъра на…