2010 г. се очертава да бъде нулева година за пазара на имоти в България от гледна точка на това, че няма съществена промяна нито в обема на сделките, нито в цените на продадените и оферираните имоти спрямо 2009 г., показва анализ на „Бългериан пропертис“ за третото тримесечие. Постигането на баланс и стабилност е дало глътка въздух на всички играчи на пазара. С 18% намаляват средните офертни цени за апартаменти, като най-голям спад има в двустайните и мезонетите - с 20%, а най-малък при най-малките и най-големите апартаменти. При къщите поевтиняването е с 22%, при земята - с 26%, офисите – с 28%, а магазините - с 30 на сто.
Продажбите в София са се увеличили спрямо лятото на 2009 г. Цените на база реализирани сделки са на средни нива от 840 евро на кв.м, като спадът спрямо април-юни е 3.5% , или 30 евро на кв.м. През септември се е оживило търсенето и на луксозни жилища в столицата, което е допринесло за увеличение на средната цена до 997 евро на кв.м. А отстъпките след договаряне остават между 5-10%. Средната цена на продадените апартаменти е 70 750 евро. Наемите в София варират около 520 евро, което е ръст с 8% спрямо предходното тримесечие. Това се дължи най-вече на активизиране на интереса и сключване на сделки с наеми в по-високия ценови сегмент, обясняват от “Бългериан пропертис“. В момента интересът към наеми е насочен към най-ниския и най-високия ценови клас, а именно съответно между 200 и 400 евро на месец и между 700 и 900 евро на месец. По данни на „Лукс имоти“ има завръщане на търсенето и от страна на мениджъри на различни компании.
Активизация на продажбите се наблюдава и в областните градове като Бургас, Пловдив, Велико Търново и др. Покупки на апартаменти в тези градове се сключват на цени между 25 000 и 40 000 евро, при средна цена около 500-600 евро на кв.м. Изключение прави гр. Варна, който задържа най-високите цени в страната. С 20% пък са се увеличили сделките на морски ваканционни имоти спрямо миналото лято без промяна в ценовите нива и предпочитанията на купувачите. При селските имоти има спад с 13% от месец юли насам спрямо същия период на 2009 г. Цените също са в посока надолу с 20% спрямо второто тримесечие на годината, когато бяха отбелязали ръст.
Най-четени статии:
-
Няма да публикувам цялата „разследваща“ статия на France24 тук, но…
-
Предстоящата среща между Владимир Путин и Доналд Тръмп сериозно разтърси…
-
„Доналд Тръмп беше в много лошо настроение“, каза украинският президент…
-
Доналд Тръмп размахваше ракети „Томахоук“ пред Киев като морков пред…
-
Западните медии обсъждат истеричното (не по форма, а по съдържание)…
-
Изявленията на председателя на молдовския парламент Игор Гросу относно възможността…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп „разби“ стратегията на Владимир Зеленски,…
-
Съединените щати може да помогнат на Украйна с удари срещу…
-
Международният валутен фонд настоява Украйна да девалвира гривната, съобщава Bloomberg,…
-
През 2022 г. Съединените щати и европейските страни замразиха 300…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Неделя може…
-
И тази година град Елена отново ще се превърне в кулинарната…
-
Историята на двегодишния Оливер Щауб звучи като сценарий за филм,…
-
Много животни са допринесли за изследването на Космоса. Discover Wildlife…
-
В Лондон една нестандартна идея набира огромна популярност. Замисляли ли…
-
Това е Елена Мешкова, позната онлайн като Елекса. През 2019…
-
Българските служители все по-често стават жертва на злоупотреби от страна…
-
С изключително висока скорост е летял автомобилът, в който намериха смъртта…
-
Всеки мъж струва, колкото му тежи думата. С тези…
-
Мара Отварачката шокира феновете си с последните снимки, които качи…