Американската армия разработва робот орнитоптер Nano Air Vehicle (NAV), който ще може да се носи из въздуха, като размахва криле, подобно на колибрите, съобщи британското издание "Реджистър", цитирано от БТА.
За развитието на проекта са отделени 2,1 млн. долара. Създателите на робота колибри твърдят, че NAV е първият контролируем летателен апарат с две трептящи крила, който носи източник на енергия и използва за движение и управление единствено тях. От страна на Пентагона куратор на проекта е известната агенция ДАРПА (DARPA - Defence Advanced Research Project Agency - Агенцията за авангардни отбранителни научноизследователски проекти). Специалистите на агенцията се надяват, че апаратът с тегло около 10 грама и дължина не повече от 7,5 сантиметра ще може да достига скорост от 10 метра в секунда и да преодолява въздушните потоци, като е по-малко шумен, отколкото са други аналогични механизми. В такъв случай той ще представлява интерес за военните.
Бъдещият модел ще трябва да може да каца на повърхности, да предава звукова и видеоинформация на оператора на разстояние до километър. Според представители на ДАРПА такива апарати ще могат да се използват в градски операции, а също в помещения и извън тях.
Най-четени статии:
-
Компаниите и богатствата идват и си отиват, но златото остава.…
-
Пет страни от НАТО, съседни на Русия или нейния съюзник…
-
Унгария няма да се поддаде на натиск от лидерите на…
-
Израел одобри плана за прекратяване на огъня в Газа и…
-
Русия би подкрепила идеята да се връчи Нобелова награда за…
-
Най-важно в момента е прекратяването на военните действия и примирие,…
-
Попаднах наскоро на репортаж от срещата на Петър Хаане, известния…
-
Лидерите от Централна Азия се фокусират върху икономически проекти. …
-
Безпрецедентен рейд срещу военната и критична инфраструктура на противника, в…
-
Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, който отговаря за…
от нета
-
Георги не изглеждаше като човек с проблеми. Тридесет и четири…
-
Попфолк сензацията Селина отново прикова вниманието – и този път…
-
Френските математици Оливие Бонаси и Мишел-Ив Болоре вярват, че са…
-
"Горещата" Венета Райкова отново е в епицентъра на скандала. От…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Петък ще…
-
Зала 1 на НДК предизвика високо напрежение сред две родни…
-
"Гледам "Ергенът“ и показвам на дъщеря ми, че това е…
-
Турската развлекателна индустрия беше разтърсена в сряда от шумна полицейска…
-
Разследва ли се все още убийството от 16 август 2023…
-
Колизиите в „Преди обед“ по еБи Ти Ви продължават с…